Do czego używa się kleju anaerobowego?

Materiały

Klej anaerobowy to nazwa, z którą z całą pewnością zetknęła się niejedna osoba. Prawdopodobnie większość kojarzy przede wszystkim to, że jest to specjalistyczny produkt, którego używa się do klejenia w przemyśle i produkcji maszyn. Jakie materiały klei się przy jego pomocy i co warto wiedzieć na temat zastosowań tego kleju?

Klejenie elementów metalowych

Pierwszym i najważniejszym zastosowaniem klejów anaerobowych jest klejenie elementów metalowych. Wynika to wprost z właściwości tego rodzaju preparatów – kleje do właściwego działania potrzebują katalizatora, którym jest właśnie metal.

Jakie zatem metale klei się tymi klejami? Właściwie to prawie wszystkie. Najczęściej używa się ich jednak do klejenia ze sobą elementów wykonanych ze stali. Wśród metali i stopów używanych w przemyśle, często używa się tych klejów również do łączenia elementów aluminiowych i mosiężnych, a także dwóch elementów wykonanych z różnych metali.

Klejenie metalu i innych materiałów

Metal jest katalizatorem rekcji, jaka zachodzi, dy stosuje się Klej anaerobowy, jednak nie oznacza to, że można nim kleić ze sobą wyłącznie części metalowe. Wystarczy że jeden z klejonych elementów jest metalowy.

Kleje tego typu mogą być z powodzeniem używane również do klejenia metali z tworzywami takimi jak szkło, guma i wiele innych. Można również przy ich pomocy łączyć metal i materiały syntetyczne.

Do czego używa się kleju anaerobowego?

Kleju anaerobowego używa się między innymi w przemyśle. Wykorzystywany jest tu nie tyle do łączenia ze sobą elementów metalowych, co do zabezpieczania ich przed rozkręceniem. Używa się ich do łączenia ze sobą części, które wymagają dużej wytrzymałości. Połączenia tego rodzaju klejami charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczna i na czynniki takie, jak wysoka i niska temperatura.

Znajdują zastosowanie również w hydraulice, do uszczelniania elementów instalacji. Bardzo ważną cechą tych klejów jest to, że po zastygnięciu są one odporne na działanie czynników chemicznych. Dzięki temu sprawdzają się w specjalistycznych układach hydraulicznych.